Koleją Inlandsbanan z Ostersund do Gallivare

Inlandsbanan – za tą długą nazwą kryje się nic innego, jak piękna szwedzka linia kolejowa. Jej licząca blisko 1300 kilometrów trasa łączy miasta Kristinehamn i Gallivare przez Morę i Ostersund.
Warto wybrać się w tę podróż – przede wszystkim dla niezwykłych widoków i niepowtarzalnego klimatu samego środka transportu. Uwaga! Pociągami Inlandsbanan pojedziemy tylko w miesiącach letnich (od czerwca do sierpnia).

Spis treści

Ceny biletów Inlandsbanan

Jeżeli chodzi o zakup biletów, to jeśli posiadamy bilet InterRail lub  Eurail, nie musimy zaprzątać sobie głowy żadnymi dodatkowymi kosztami. Mimo wszystko warto dokonać rezerwacji miejsca (zwłaszcza przy większych grupach), , ale nie jest ona obowiązkowa. Zapłacimy za nią 50 SEK (czyli ok. 5,5 euro). W innym wypadku musimy kupić normalny bilet.

Najpopularniejsze trasy, to:

Bilety kupimy tu. Pełną rozpiskę przystanków przedstawia mapa poniżej.

Svjo/ CC BY-SA 4.0

Jeżeli planujemy dłuższe zwiedzanie warto rozważyć zakup Inlandsbanan Card. Za 1995 SEK otrzymujemy możliwość 14-dniowego podróżowania pociągami tego przewoźnika między miastami Mora,  Ostersund i Gallivare.

Trasa Gallivare – Ostersund

Tym razem skupimy się na trasie najbardziej popularnej wśród podróżujących pociągami Inlandsbanan. Chociaż podróż na tym odcinku trwa ponad 13 godzin, to widoki i przepiękna natura z nawiązką wynagradzają długość podróży. Po drodze będziemy okazję mijać malownicze brzozowe lasy, cudowne wrzosowiska i ogromne szwedzkie równiny. Wszystko to poprzecinane wstęgami tamtejszych rzek. Jednak to nie koniec wrażeń. Niewykluczone, że podczas podróży uda wam się wypatrzeć, sarny, jelenie, a nawet majestatyczne łosie. W końcu nie bez powodu Ostersund ma swoim herbie to właśnie zwierzę.

Przystanki na trasie Gallivare – Ostersund

Z racji specyfiki tego całodniowego połączenia na trasie przewidziano kilka dłuższych postojów, dzięki którym podróżni mają możliwość opuszczenia pociągu i krótkiego zwiedzania. Pierwszy taki przystanek jest na stacji Vilhelmina Norra, gdzie można skosztować lokalnych specjałów lub udać się na krótką wycieczkę po okolicy. Z kolei w Sorsele mamy możliwość  zwiedzenia muzeum kolei Inlandsbanan i spacer malowniczym mostem. Oczywiście nie może także zabraknąć krótkiego przystanku na Kole Podbiegunowym.  Ostatni dłuższy postój zaliczymy w Vaikijaur, gdzie można zjeść kolację.

Rozkład jazdy na trasie Gallivare – Ostersund