Podróż koleją Malmbanan do Narwiku przez Boden, Gällivare i Kirunę

Trasa kolei Malmbanan łączy szwedzkie Luleå z norweskim Narwikiem – najdalej wysuniętą na północ kolejową stacją pasażerską na Półwyspie Skandynawskim.

Cała trasa ma 473 kilometrów i zapewnia niesamowite widoki, pozwalając doświadczyć zmieniającego się szwedzkiego krajobrazu.

Głównym powodem dla którego pod koniec XIX wieku wybudowano Malmbanan był transport rudy żelaza – stąd też pochodzi nazwa, która dosłownie po szwedzku oznacza „linia rudy żelaza”. To zadanie linia spełnia do dziś.

Na szczęście dla podróżników i miłośników kolei na trasie istnieje także ruch pasażerski. Dzięki temu mają oni szansę dojechania aż do położonego nad Morzem Północnym Narwiku. Po drodze przed ich oczami przesuwać się będą gęste lasy, potężne góry i surowy skandynawski krajobraz. A naprawdę jest na co popatrzeć.

O ile trasa między Boden a Gallivare nie kryje w sobie żadnych niespodzianek, to już w okolicach Kiruny zaczyna się robić ciekawiej. Możemy na niej zobaczyć  między innymi górujące nad okolicą szczyty Kiirunavaara i Luossavaara. Kiedyś były tu kopalnie żelaza. Po ich zamknięciu teren służy narciarzom i pozostałym amatorom białego szaleństwa.

Johan Arvelius/ CC BY 2.5

Następny przystanek wart zobaczenia to Torneträsk i przepiękne jezioro. Łączy się ono z rzeką Torne Älv, która wyznacza większość część szwedzkiej granicy.

Po drodze miniemy jeszcze Abisko wraz z tamtejszym parkiem narodowym.

Helleborus

By na końcu drogi dotrzeć do Narwiku wraz z jego surowym północnym charakterem.

Peter Krantz/ CC BY-SA 3.0

Ceny biletów i rozkład jazdy

Cała trasa Luleå — Narwik w zależności od typu połączenia zajmie nam od niecałych 7 godzin do blisko 8. Pociągi w każdym z kierunków kursują dwa razy dziennie. Trasę obsługują Koleje Szwedzkie SJ. Bilety kupimy online.
Jeżeli jesteśmy posiadaczami biletów InterRail wystarczy jedynie wykupić obowiązkową rezerwację miejsca za 44 SEK.

Lulea – Narwik

5:16 – 12:58 (cena za podróż 2. klasą : od 325 SEK do 455 SEK)

10:42 – 17:37 (cena za podróż 2. klasą : od 325 SEK do 455 SEK)

Narvik – Lulea

11:00 – 18:27 (cena za podróż 2. klasą : od 325 SEK do 455 SEK)

15:15 – 22:26 (cena za podróż 2. klasą : od 325 SEK do 455 SEK)