Koleje szwedzkie (SJ – Statens Järnvägar)


Malownicze miasta, wspaniałe zabytki i zapierające dech w piersiach krajobrazy – Szwecja to kraj, który z pewnością warto odwiedzić. Podróż pociągiem Kolei Szwedzkich (SJ) pozwoli nam komfortowo i wygodnie rozkoszować się widokami za oknem. Dzięki temu dojedziemy do celu podróży wypoczęci i gotowi na nowe turystyczne wyzwania.

SJ to największy krajowy przewoźnik z ponad 160-letnią tradycją. Należącymi do nich pociągami nie tylko sprawnie zjeździmy cały kraj, lecz także dostaniemy się do skandynawskich stolic: Sztokholmu, Kopenhagi i Oslo. Jednak poza połączeniami długodystansowymi, nocnymi i międzynarodowymi SJ oferuje także transport regionalny, którym dotrzemy do małych urokliwych szwedzkich miasteczek.

W skład floty SJ wchodzi kilka różnego rodzaju pociągów, które różnią się w zależność od tras, które obsługują. Ogólnie możemy podzielić je na:

SJ High-speed trains – koleje dużych prędkości jeżdżą między dużymi ośrodkami miejskimi i rzadko zatrzymują się na trasie.

SJ InterCity to pociągi, którymi komfortowo możemy poruszać się po kraju. Zazwyczaj na swojej trasie mają kilka przystanków w większych miastach.

SJ Regional to nic innego, jak pociągi regionalne obsługujące krótsze trasy.

SJ Night trains to komfortowe pociągi nocne, dzięki którym szybko i wygodnie dojedziemy do celu. W Szwecji pociągi kursują na trasach:

Göteborg – Sundsvall/Östersund/Åre
Stockholm – Sundsvall/Östersund/Åre
Malmö – Stockholm
Stockholm – Luleå/Kiruna/Narvik

W skład tabory Kolei Szwedzkich wchodzą:

Spis treści

X 2000

Hofres/ CC BY-SA 2.0 de

Osiągająca maksymalną prędkość do 200 km/h maszyna jest najszybszym pociągiem w rodzinie Kolei Szwedzkich. Wszystko dzięki możliwości specjalnego odchylania się na zakrętach. Jej trasa łączy północ z południem i prowadzi od Sundsvall do Kopenhagi. W 2015 roku ten typ pociągu obchodził 25-lecie jazdy po szwedzkich torach.

SJ 3000

Petey21 / CC0

To najnowszy pociąg we flocie SJ, w której jeździ od 2012 roku. Jego trasa prowadzi od Umei na północy do Malmo na południu. Jak zapewnia przewoźnik to najlepszy wybór na trasach krajowych.

Dwupokładowiec

Christian Gidlöf

Charakterystyczne nowe dwupiętrowe składy obsługują połączenia regionalne między Uppsalą i Sztokholmem. Ich pokład zagrał nawet w teledysku popowej grupy BWO.

Pociągi z lokomotywą

Chociaż wygląda na obiekt z zeszłego wieku lokomotywy jeżdżące w barwach SJ zostały wyremonotowane, unowocześnione i przystosowane do norm ekologicznych. Spotkamy je w pociągach Intercity, Regional i nocnych Night train.

Regina

Ten pociag to prawdziwa królowa tras regionalnych. Spotkamy ją kursującą na trasie Sala-Linkoping i Karlstad-Goteborg. Warto wiedzieć, że na tej ostatniej znajdizemy najszybszą na świecie sieć wi-fi.

X 12

Skistar/ CC BY-SA 3.0

To klasyczny typ pociagów regionalnych, który w ostatnich latach przeszedł techniczny lifting. Miał on między innymi dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zamiłowanie Szwedów do przyrody i ich troska o ekologię są powszechnie znane. Nie dziwi więc fakt, że w tę filozofię wpisują się także krajowe koleje. Wszystkie pociągi posiadają certyfikat Good Environmental Choice (Bra Miljoval), który jest przyznawany pojazdom przyjaznym dla środowiska naturalnego. To znakomita informacja dla tych, którzy chcą podróżować możliwie w jak najbardziej ekologiczny sposób.