Kategorie pociągów w Rosji

Kolej w Rosji jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych środków transportu. Podróż nią tylko pozwoli nam lepiej przyjrzeć się rosyjskiemu krajobrazowi, lecz także będzie fantastycznym przeżyciem. Przykładem jest chociażby pojechanie Koleją Transsybersyjską, która dla wielu podróżników jest celem samym w sobie.

UWAGA: Pociągi dalekobieżne poruszają się na według czasu moskiewskiego. Warto mieć to na uwadze podczas dłuższej podróży.

Typy rosyjskich pociągów

Pociągi w Rosji możemy podzielić na kilka kategorii w zależności od trasy, którą obsługują, ich typu i standardu. Jeżeli chcemy przewidzieć ten ostatni, to przed podróżą warto zwrócić uwagę na numer pociągu. W większości przypadków im niższy numer – tym większy komfort podróży i lepsza klasa składu. Jednak zdarzają się wyjątki.

Chociaż w większości pociągów są wagony restauracyjne, to wielu turystów wybiera tańszą alternatywę i zaopatruje się u pań sprzedających jedzenie na dworcu. Petar Milošević/ CC BY-SA 4.0

Pociągi dużych prędkości (скоростной)

Należą do nich pociągi Sapsan, które w tłumaczeniu na polski oznaczają sokoła wędrownego – uznawanego za najszybsze zwierzę na świecie. Nazwa ta nie jest przypadkowa. Rosyjskie Spasany osiągają prędkość do 250 kilometrów na godzinę, co czyni je najszybszymi pociągami w kraju. Obsługują one trasę Moskwa-Sankt Petersburg i Moskwa-Niżny Nowogród, a na ich pokładzie znajdują się jedynie miejsca siedzące, nie ma wagonów sypialnych. Te składy wyglądem zbliżone są do swoich europejskich odpowiedników, dlatego też turyści z naszej części kontynentu powinni czuć się komfortowo.

Innym pociągiem dużych prędkości jest Allegro, którym dojedziemy z Sankt Petersburga do Helsinek.

Pociągi firmowe (firemny, фирменный)

Te pociągi obsługują najpopularniejsze i najbardziej prestiżowe trasy. Inaczej niż w pociągach dużych prędkości najdziemy tutaj wagony sypialne – najnowocześniejsze z całego rosyjskiego taboru. W zamian za wyższą cenę w pakiecie zostajemy komfort, nowoczesne wnętrza i obsługę na najwyższym poziomie. Pociągi firmowe mają najmniejszą liczbę przystanków na swojej trasie, co czyni je najszybszymi spośród składów sypialnych.

Do pociągów firmowych należą między innym „Rossiya” kursująca na trasie Moskwa – Władywostok i „Vostok” obsługujący połączenie Moskwa-Pekin.

Pociągi ekspresowe (skory , скорый)

Obsługują one większość tras długodystansowych w Rosji. Są komfortowe i szybkie, jednak standard nie jest tutaj już tak wysoki, jak w pociągach Firmowych. Mają też więcej przystanków na swojej trasie. Z reguły nie znajdziemy też w nich pierwszej klasy.

Pojedziemy nimi między innymi na trasach:

Moskwa-Władywostok

Nowosybirsk-Władywostok

Moskwa-Chita

Pociągi osobowe (пассажирский)

Pociągami osobowymi pojedziemy zarówno na dłuższych jak i krótszych trasach. Z racji tego, że zatrzymują się prawie na każdej stacji są też najwolniejsze, ale i najtańsze. Z tego powodu częściej, niż w innych typach pociągów spotkamy tutaj mieszkańców rosyjskich miast, miasteczek i wsi. To doskonała okazja to poznania lokalnej kultury i nawiązania znajomości.

Podmiejskie pociągi elektryczne (Elektrichka, пригородный)

Jak sama nazwa wskazuje te pociągi kursują najczęściej na obrzeżach dużych miast pozwalając Rosjanom dojechać z miejsca zamieszkania do pracy bez stania w uciążliwych korkach. Standard tych pociągów jest bardzo podstawowy, co ma odbicie także w cenach. Znajdziemy tu najczęściej plastikowe lub drewniane siedzenia.

Изотов Д.М/ CC BY 3.0