Moskiewskie dworce kolejowe

Moskiewski węzeł kolejowy znacząco różni się od na przykład warszawskiego, praskiego czy berlińskiego. We wspomnianych miastach znajduje się jeden główny, centralny dworzec, przyjmujący na siebie praktycznie cały ruch aglomeracyjny, lokalny, międzymiastowy i międzynarodowy.

Odmienna sytuacja ma miejsce w Moskwie. Brak tam dworca centralnego, a pociągi kończą bieg na jednej z dziewięciu największych stacji kolejowych. Obecnie cały moskiewski węzeł kolejowy jest zelektryfikowany (prąd stały o napięciu 3 kV). Co ciekawe, Moskwa posiada dwie kolejowe obwodnice. Jedna z nich (tzw. Mały Moskiewski Okrąg) była do niedawna używana tylko w ruchu towarowym, a od 2016 stanowi uzupełnienie metra. Druga, większa, okala stolicę i łączy wszystkie jej główne stacje, pozwalając na przejazd pomiędzy poszczególnymi liniami.

Dla wielu osób Moskwa jest punktem pośrednim w podróży. Często zdarzają się sytuacje, że jeden pociąg przyjeżdża na jedną stację, a drugi odjeżdża już z innej. W takich przypadkach pomocny będzie nie tylko zegarek do kontroli godziny odjazdu, ale także mapa i znajomość miasta.

Wiele stacji moskiewskiego węzła kolejowego ma niskie perony, na niektórych stacjach brakuje też kas biletowych. Na szczęście w ostatnich latach stan moskiewskich dworców i kursującego tam taboru znacząco się poprawił, dzięki czemu nie ma się już wrażenia, jakby kolej nadal tkwiła w głębokim komunizmie.

Największe stacje kolejowe w stolicy Rosji

Moskwa-Passażyrskaja (Dworzec Leningradzki)

Budynek Dworca Leningradzkiego // fot. Lilit 74 (CC BY-SA 3.0)

Jest to najstarszy dworzec kolejowy w Moskwie. Dworzec położony jest na Placu Komsomolskim, w centralnej części Moskwy. Z tej stacji odjeżdżają szybkie pociągi Sapsan (Сапсан). Obsługuje ona też pociągi w kierunku północno-wschodnim (m. in. do Sankt Petersburga). Z dworca Leningradzkiego można również dojechać do Estonii oraz Finlandii.

Stacja posiada 6 peronów z 10 torami.

Moskwa-Passażyrskaja-Smolenskaja (Dworzec Białoruski)

Budynek Dworca Białoruskiego // fot. Skelanard (CC BY-SA 4.0)

Na tę stację docierają pociągi, jadące z Polski. Została otwarta w roku 1870, a w latach 1907-1912 przeszła przebudowę. Dworzec Białoruski posiada 7 peronów (11 torów) i obsługuje połączenia dalekobieżne w kierunku zachodnim oraz południowo-zachodnim, a także jedno połączenie w kierunku północno-wschodnim. Dodatkowo, od 2009 roku, ze stacji odjeżdżają pociągi Aeroexpress w kierunku lotniska Szeremietiewo.

Dworzec zlokalizowany jest przy placu Twerskim, obok znajduje się także stacja metra Biełorusskaja.

Moskwa-Passażyrskaja-Kurskaja (Dworzec Kurski)

Budynek Dworca Kursiego // fot. Gennady Grachev (CC BY 2.0)

Dworzec Kurski stanowi punkt początkowy dla pociągów udających się z stronę Kurska oraz na przykład Niżnego Nowogrodu. Stacja ta jest częściowo czołowa, a częściowo przelotowa.

Posiada 9 peronów i 17 torów. Jest położona w pobliżu stacji metra Kurskaja oraz Czkałowskaja.

Moskwa-Passażyrskaja-Pawieleckaja (Dworzec Pawelecki)

Budynek Dworca Paweleckiego // fot. Alexey Vikhrov (CC BY SA 3.0)

Stacja Moskwa-Passażyrskaja-Pawieleckaja obsługuje połączenia w kierunku południowo-wschodnim od stolicy Rosji. Kursują z niej także pociągi Aeroexpress na lotnisko Domodiedowo.

Na stacji znajduje się 10 peronów z 12 torami. Dzięki bliskości stacji metra, można dogodnie przesiąść się z pociągi linii 2 oraz 5.

Moskwa-Passażyrskaja-Jarosławskaja (Dworzec Jarosławski)

Budynek Dworca Jarosławskiego // fot. Sergey Ashmarin (CC BY SA 3.0)

Moskwa-Passażyrskaja-Jarosławskaja została otwarta w roku 1862. Przez ponad 150 lat swojego istnienia, przechodziła wiele remontów i przebudów. Jest to stacja początkowa dla pociągów Kolei Transsyberyjskiej, dzięki którym można bezpośrednim dojechać na przykład do Pekinu, Irkucka, Ułan Bator oraz Władywostoku.

Posiada 11 peronów z 16 torami. Obsługuje także wiele połączeń lokalnych w kierunku wschodnim.

Moskwa-Passażyrskaja-Kazanskaja (Dworzec Kazański)

Budynek Dworca Kazańskiego // fot. © A.Savin, WikiCommons

Z Dworca Kazańskiego kursują pociągi w kierunku Kazania, Niżnego Nowogrodu oraz w stronę azjatyckich krajów, wchodzących w skład byłego ZSRR. Stacja posiada 9 peronów z 17 torami. Zlokalizowana jest tuż obok dworca Jarosławskiego oraz Leningradzkiego.

Moskwa-Passażyrskaja-Kijewskaja (Dworzec Kijowski)

Budynek Dworca Kijowskiego

Stacja Moskwa-Passażyrskaja-Kijewskaja posiada 7 peronów i 12 krawędzi peronowych, z których odjeżdżają pociągi m.in. w kierunku Ukrainy. Dawniej, z dworca wyruszały też pociągi na przykład do Bułgarii, Węgier i Serbii. Można stąd również dojechać koleją na lotnisko Wnukowo.

Budynek dworca, wzniesiony w latach 1914-1918, prezentuje styl neobizantyjski i posiada imponującą halę dworcową.

Moskwa-Riżskaja (Dworzec Ryski)

Budynek Dworca Ryskiego // fot. karel291 (CC BY SA 3.0)

Ta stacja jest jedną z najmniej obciążonych ruchem pasażerskim spośród stacji na tej liście. Mimo tego, jest ważnym punktem na kolejowej mapie Moskwy, ponieważ jako jedyna obsługuje połączenia na Łotwę. Pociągi regionalne odjeżdżające z Dworca Ryskiego pozwalają na dojazd m.in. do Krasnogorska oraz Wołokołamska.

Dworzec Ryski to także Moskiewskie Muzeum Kolejnictwa, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Moskwa-Butyrskaja (Dworzec Sawiołowski)

Budynek Dworca Sawiołowskiego // fot. © A.Savin, WikiCommons

Stacja Moskwa-Butyrskaja obsługuje głównie połączenia lokalne w kierunku północnym. Ruch dalekobieżny na stacji jest wygaszony. Dzięki zlokalizowanej obok stacji metra, pasażerowie mają możliwość dogodnych przesiadek do pociągów kolejki podmiejskiej i dojazdu na inne dworce w stolicy. Przed dworcem znajduje się terminal autokarowy.

Ciekawostka: Butyrka to nazwa więzienia, w którym w czasach zimnej wojny przetrzymywano wielu więźniów politycznych.

Zdjęcie w tle: © A.Savin, WikiCommons