Koleje Retyckie

Koleje Retyckie (RhB) dzięki unikalnym górskim szlakom, statusowi Światowego Dziedzictwa UNESCO, liniom Glacier Express oraz Bernina Express od ponad 125 lat zapewnia fascynujące wrażenia z podróży koleją po szwajcarskim kantonie Gryzonia.

To, co rozpoczęło się w 1889 roku od otwarcia linii z Landquart do Klosters, stało się 384 kilometrową siecią położoną pośród górzystego terenu w Alpach szwajcarskich, na pograniczu Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Dzięki inicjatywie Holendra Willema-Jana Holsboera pionierzy kolejowi założyli wówczas spółkę kolejową Schmalspurbahn Landquart-Davos AG zajmującą się kolejką wąskotorową. W 1890 r. zaczęły jeździć pierwsze pociągi do Davos, a następnie do St. Połączenie z przedsiębiorstwami kolejowymi Arosa i Bernina rozszerzyło sieć linii Kolei Retykowych. Otwarcie tunelu Vereina w 1999 r. stanowi ostatnią rozbudowę sieci.

Linie kolejowe i konstrukcje inżynieryjne, harmonijnie wkomponowane w naturalny wysokogórski krajobraz, dodają uroku szwajcarskiemu kantonowi Gryzoni. Linia Albula i Bernina między miejscowościami Thusis, St. Moritz i Tirano jest uznawana za wybitne osiągnięcie w dziedzinie inżynierii kolejowej i od 2008 r. posiada status Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bernina Express i Glacier Express, flagowe usługi kolei Retyckich to marki o światowej renomie.