Koleje BLS

Koleje BLS są jedną z największych firm kolejowych w Szwajcarii. W ramach swojej podstawowej działalności, jaką jest transport kolejowy, BLS są operatorem S-Bahn w Bernie, a tym samym drugiej co do wielkości sieci kolei aglomeracyjnej w Szwajcarii. Ponadto BLS są odpowiedzialni za zachodnie linie kolei regionalnych w środkowej Szwajcarii.

BLS są również operatorem wielu pociągów turystycznych. Oferta BLS obejmuje m.in. linie kolejowe wzdłuż Emmental, Jura, Seeland, Simmental i Interlaken oraz linie górskie Lötschberg.

BLS utrzymuje sieć kolejową o długości 420 km oraz 119 stacji i przystanków. Centralnym elementem infrastruktury BLS jest oś Berne-Lötschberg-Simplon (stąd też skrót BLS) z tunelem bazowym Lötschberg o długości 34,6 km i linią górską Frutigen – Brig o długości 60 km. Tunel pod przełęczą Lötschberg został otwarty w 2007 roku i jest jednym z najnowocześniejszych tuneli kolejowych na świecie. Linia górska powstała już w 1913 roku.

Spółka BLS AG powstała w 2006 r. w wyniku połączenia Lötschbergbahn AG (Kolei Lötschberg) oraz Regionalverkehr Mittelland (Przewozów regionalnych Szwajcarii środkowej), głównym udziałowcem jest Kanton Berneński.