Spis treści
Portugalia koleją
Wspaniałe wino, wzruszające fado i prawdziwie południowy klimat – Portugalia to raj dla tych, którzy szukają pięknych widoków i pysznej kuchni. Te pierwsze oczywiście najlepiej podziwiać podróżując pociągiem. Zwłaszcza, że te należące do narodowego przewoźnika CP – Comboios de Portugal posiadają dobrze utrzymaną sieć kolejową. Jej tory szybko i wygodnie łączą północ z południem kraju. Można nimi dojechać do wszystkich największych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast. Dzięki temu bez problemu dojedziemy z Lizbony między innymi do Sintry, Porto i na plaże w Cascais.
Rodzaje pociągów Comboios de Portugal
Jak każdy szanujący się przewoźnik także CP oferuje możliwość podróżowania różnymi rodzajami pociągów – w zależności od trasy i potrzeb. Można je podzielić na cztery kategorie:
1. CP Longo Curso – które kursują na trasach długodystansowych (Alfa Pendular, Intercidades i pociągi międzynarodowe)
2. CP Regional – pociągi regionalne (Interregional i Regional)
3. CP Lisboa – pociągi obsługującą podmiejską sieć w Lizbonie
4. CP Porto – pociągi obsługujące podmiejską sieć w Porto
Oznaczenia pociągów Comboios de Portugal
By nie zagubić się w sieci portugalskiej kolei warto znać ich oznaczenia i typy. Na portugalskich dworcach możemy spotkać się z pociągami typu:
International (IN) – które łączą Portugalię z Hiszpanią i Francją. Wśród nich znajdziemy Sud Express (łączący Lizbonę z Irun/ Hendaye), Lusitania (kursujący na trasie Lizbona- Madryt) i Celta (jeżdżący między Porto i Vigo). Dwa pierwsze to pociągi nocne, w których możemy przespać się w Trenhotel.
Alfa Pendular (AP) – tutaj znajdziecie najszybsze pociągi, którymi możecie jechać z prędkością nawet 220 kilometrów na godzinę. Dojedziemy nimi z Lizbony między innymi do Porto, Faro i Bragi.
Intercidades (IC) to drugi co do osiąganej prędkości pociąg (200 km/h) zawiezie nas z Lizbony do Porto, Bragi, Guimaraes, Guarda, Covilha, lub Evory. Dzięki temu IC dotrzemy do większości portugalskich regionów.
Inter-Regional (IR) – IR kursują na średnich dystansach i zatrzymują się jedynie na głównych stacjach. Dojedziemy nimi z Porto do Viana przez Castelo-Valenca (Linią Minho), z Porto do Pocinho (Linią Douro), z Lizbony przez Caldas da Rainha, Leirię do Coimbry (Linią Zachodnią) oraz z Lizbony do Tomaru (Linią Północną).
Regional (R) to lokalne pociągi IR, którymi dojedziemy na tereny podmiejskie pod Lizboną i Porto.
Urbano (U) te pociągi CP kursują na podmiejskich terenach Lizbony, Porto i na trasie Coimbra-Figueira de Foz Line.
Dworce w Lizbonie i Porto
Naszą podróż po Lizbonie najlepiej zacząć wsiadając na największych stacjach. W Lizbonie, jeśli chcemy dojechać do Cascais powinniśmy wsiąść na dworcu Cais do Sodre. Z kolei planując podróż na północ i Algarve swoje kroki lepiej jest skierować na stację Oriente. Dworzec Rossio to doskonały punkt wypadowy do Sintry, a ze stacji Santa Apolonia dotrzemy na północ Portugalii i do Hiszpanii.
W Porto planując podróż pociągiem Alfa Pendular powinniśmy udać się na stację Campanha. Z kolei z dworca Sao Bento pojedziemy lokalnymi pociągami. Stąd ruszają także pociągi na północ kraju i składy Linii Douro.