Pociągiem z Lizbony do Sintry i Cascais

Tajemnicza masońska posiadłość, piękne portugalskie plaże i urokliwe uliczki – to wszystko oferują Sintra i Cascais. Jeśli mamy czas podczas zwiedzania Lizbony obie są doskonałym pomysłem na jednodniowe wycieczki ze stolicy Portugalii. Najłatwiej i najszybciej dostaniemy się tam pociągami CP – Comboios de Portugal.

Spis treści

Jak dojechać do Sintry?

Sintra to miasteczko położone 25 kilometrów od Lizbony. Najlepiej dojechać tam z dworca Rossio, skąd kursują pociągi bezpośrednie. Podróż zajmie nam około 40 minut. Budynku stacji nie da się przegapić podczas spaceru po mieście. Jego oryginalna fasada przyciąga wzrok nie tylko podróżników, lecz także większości turystów. Bilet kolejowy z Lizbony do Sintry będzie kosztować nas 2,25 euro w jedną stronę. By go kupić możemy wybrać dwie opcje:

  • Kasy biletowe na dworcu

  • Automaty biletowe

Do obu ustawiają się spore kolejki, dlatego warto uwzględnić to planując podróż. W obu przypadkach bez problemu uzyskamy informacje w języku angielskim. Do Sintry dojedziemy także na karcie Viva Viagem lub 7 Colinas załadowaną opcją zapping (polegającą na przedpłacie określoną ilością pieniędzy).

Jak dojechać do Cascais?

Podobnie jak w przypadku Sintry nasza podróż do Cascais zaczyna się na dworcu Rossio. Bilet kupimy zarówno w automatach biletowych jak i kasach. Podobne są także ceny biletów w jedną stronę (2,25 euro) i 40-minutowy czas przejazdu. Taką podróż umożliwiają nam także karty Viva Viagem lub 7 Colinas, jednak tylko te załadowane odpowiednią ilością euro.

Rozkład jazdy sprawdzicie na www.cp.pt

By wejść na peron trzeba przejść przez specjalne bramki, gdzie przykładamy bilet:

Bilet łączony Lizbona – Sintra – Cabo da Roca – Cascais – Lizbona

Jeżeli jednego dnia chcielibyśmy zwiedzić Sintrę, Cascais i Cabo da Roca, to warto kupić bilet Bus & Train za 15,50 euro (jeżeli nie mamy karty Viagem, to wtedy trzeba dodać koszt 0,50 euro). Uprawnia on do nieograniczonej ilości przejazdów środkami publicznego transportu na terenie Lizbony, Sintry, Cabo da Roca, Cascais. Warto wiedzieć, że na tym samym bilecie dojedziemy z Sintry autobusem 403 do Cabo da Roca, czyli średniowieczny koniec nie tylko Europy, lecz także całego Świata. Warto tam zajechać, by zobaczyć przepiękne klify i nacieszyć oczy widokiem oceanu. Pojedynczy bilet z Sintry do Cabo da Roca kosztuje 4,25 euro w jedną stronę. Z kolei za jednorazowy bilet z Cabo da Roca do Cascais zapłacimy 3,35 euro.

UWAGA Bilet Bus&Train jest ważny jedynie w dzień, w którym został kupiony i obowiązuje do ostatniego pociągu odjeżdżającego do Lizbony (nieważne, czy zapłaciliśmy za niego w kasie, czy w biletomacie). Dlatego w kolejce po ten typ biletu warto ustawić się z samego rana, jeśli planujemy jednego dnia zwiedzić wszystkie atrakcje.

Do Sintry i Cascais dojedziecie także w ramach Portugal Rail Pass

Judyta Ozimkowska

Jestem podróżniczką, autorką tekstów oraz miłośniczką koni.