Tatrzańskie Koleje Elektryczne

Popularna wśród przyjeżdżających na Słowację turystów električka to dwie linie kolejowe, po których kursują wąskotorowe pociągi o rozstawie szyn 1000 mm. Ich trasy przebiegają następująco: pierwsza biegnie z Popradu przez Stary Smokowiec do Szczyrbskiego Jeziora, a druga ze Starego Smokowca do Tatrzańskiej Łomnicy w Tatrach Wysokich.

Trasy Tatrzańskich Kolei Elektrycznych

Krótka historia električki

Tatranské elektrické železnice powstały na początku XX wieku. Już wtedy przewoziły ogromne liczby pasażerów, z roku na rok poprawiając wyniki przewozowe. Warto wspomnieć, że kolejka nie jest tylko atrakcją i ułatwieniem dla turystów – to także podstawowy środek transportu dla wielu mieszkańców tamtego regionu.

Na samym początku funkcjonowania, pociągi TEŽ woziły nie tylko pasażerów, ale również towary. Z powodu częstych opadów śniegu, które powodowały częste zawieszenia kursów z racji na nieprzejezdność linii, w 1923 roku rozpoczęto eksploatację pługów śnieżnych.

Dworzec w Tatrzańskiej Polance // fot. Jozef Kotulič (CC BY 2.5)

W następnych latach kolejka została znacjonalizowana i przeszła w ręce Czechosłowackich Kolei Państwowych. W 1970 wykonano generalny remont linii z okazji narciarskich mistrzostw świata, odbywających się w Wysokich Tatrach.

W roku 1992 TEŽ przeszła w posiadanie Kolei Republiki Słowackiej (Železnice Slovenskej republiky – ŽSR). Parę lat później wymienione stare, wysłużone wagony 420.95 na zespoły trakcyjne serii 425.95. Pojazdy te posiadają bardzo nisko umieszczoną podłogę, dzięki czemu wsiadanie do nich – nawet z poziomu ziemi – nie stanowi problemu. Można w nich wygodnie przewozić sprzęt narciarski lub snowboardowy oraz bagaż. Osoby z niepełnosprawnością oraz rodziny z dziećmi w wózkach także mogą komfortowo nimi podróżować.

Elektryczne zespoły trakcyjne 425.95 na stacji węzłowej Starý Smokovec // fot. © Maciej Filip Kacprzak

Warto wspomnieć, że różnica pomiędzy najniżej oraz najwyżej położoną stacją (Poprad-Tatry oraz Štrbské Pleso) wynosi aż 700 metrów!

Ozubnicová železnica

Do sieci TEŽ zalicza się także zelektryfikowaną linię kolei zębatej (Ozubnicová železnica), biegnąca od stacji Štrbské Pleso do stacji Štrba. Linia liczy zaledwie niecałe 5 kilometrów, ale stanowi ważna atrakcję turystyczną oraz obowiązkowy punkt wycieczki każdego miłośnika kolei.

Czas przejazdu kolejką wynosi (zależnie od kierunku jazdy) około 15 minut.

Zabytkowy wagon 405.95 na stacji końcowej Štrba // fot. © Maciej Filip Kacprzak

W temacie zubački, warto powiedzieć, że przez niemal 40 lat jej trasa była nieprzejezdna. W latach 30. XX wieku, z powodu wygaśnięcia koncesji na obsługę połączenia, zawieszono kursowanie pociągów, a potem rozebrano część linii. Aż do roku 1970 nasyp dawnej linii służył jako szlak turystyczny. Dopiero na potrzeby wspomnianych wcześniej mistrzostw świata linia została odbudowana i przywrócono na niej regularne kursy.

Dlaczego električka jest wyjątkowa?

Powodów jest wiele. Pociągi kursują przez większą część dnia w regularnym, godzinnym takcie. Podróż od pierwszej do ostatniej stacji głównego odcinka trwa około 1,5 h. Na stacji Poprad-Tatry można przesiąść się do pociągów dalekobieżnych, kursujących w różne części kraju, a także Europy. Odjazdy pociągów z węzłowej stacji Starý Smokovec są oczywiście skomunikowane, dzięki czemu przesiadka w kierunku Tatrzańskiej Łomnicy nie jest żadnym problemem.

Jakby tego było mało, TEŽ ma bardzo korzystną ofertę. Pociągami można jeździć z biletami jednorazowymi, krótko- oraz długookresowymi. Można je kupić w większości ważniejszych punktów noclegowych w okolicy, jak również za pomocą telefonu.

Najważniejszym aspektem jednak są zapierające dech w piersiach widoki oraz niepowtarzalny klimat kolejki.

To wszystko sprawia, że na biegnących obok linii drogach nie widać zbyt wielu samochodów. Znacznie lepiej pojechać pociągiem!

Električka na tle Tatr // fot. © Maciej Filip Kacprzak

Zdjęcie w tle: Pavol Svetoň (CC BY-SA 4.0)

Jakub Kisieliński

Jestem miłośnikiem kolei, autorem tekstów oraz zdjęć dla KOLEO.