Pociągiem do Bratysławy

Podobnie jak do stolicy Czech, Pragi, dojazd do Bratysławy jest możliwy z wielu miast w Polsce. Planując wycieczkę do stolicy Słowacji, można skorzystać z bezpośrednich połączeń InterCity lub EuroNight, jak również wybrać mniej standardową trasę z przesiadkami.

Bratysława, chociaż w wielu kwestiach podobna do Pragi, nie jest tak zapchana turystami. Wizyta w Bratysławie to doskonała okazja na zobaczenie, w jakim kierunku poszedł rozwój Słowacji po 1993 roku (rozpadzie Czechosłowacji) i co wygląda inaczej w stosunku do Czech. Słowacja to także bardzo ważny punkt na kolejowej mapie Europy – miłośnicy kolei docenią klimatyczne lokalne linie, obsługiwane ciekawym taborem.

Panorama Bratysławy // fot. Stano Novak (CC BY 2.5)

Bezpośrednie pociągi do Bratysławy

Z Warszawy i Katowic

Z Krakowa

Z Wrocławia i Zielonej Góry

  • NJ 457 (grupa wagonów relacji Berlin – Budapeszt przez Zieloną Górę, Legnicę, Wrocław i Opole)

Dojazd do Bratysławy z przesiadką

Od 15 grudnia 2019 roku, w rozkładzie jazdy 2019/2020 figuruje połączenie TLK 421 Rozewie – pociąg jadący z Gdyni do Żyliny przez Bydgoszcz, Poznań, Wrocław i Katowice. Pociąg odjeżdża z Gdyni o godzinie 21:12, a na stacji końcowej melduje się o 11:44. W pociągu kursują wagony pożyczone przez PKP Intercity do ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko – koleje słowackie), a także wagon sypialny.

Powrót z Żyliny zapewnia pociąg w relacji odwrotnej – TLK 420 Rozewie.

Z Żyliny do Bratysławy można natomiast szybko dojechać pociągami ZSSK, na przykład RR 712 Limbach (Żylina – Trnawa – Bratysława) lub R 606 Liptov (Koszyce – Żylina – Bratysława).

Można także dojechać do stacji Bohumín pociagami Kolei Śląskich z mniejszych miejscowości, a stamtąd kontynuować podróż jednym ze wspomnianych pociągów: EN Chopin lub IC Bathory.

Dla miłośników długich, skomplikowanych podróży, polecamy natomiast następującą opcję: dojazd do Muszyny jednym z pociągów TLK, Regio lub Kolei Małopolskich, następnie Regionálnym rýchlikiem do stacji Poprad-Tatry (tu można skorzystać z okazji i przejechać się Tatrzańskimi Kolejami Elektrycznymi), a z Popradu do Bratysławy na przykład pociągiem Intercity ZSSK. Podróż długa, trasa skomplikowana, ale widoki i wspomnienia z pewnością warte poświęcenia 🙂

Dworzec Główny w Bratysławie // fot. Luky001 (CC BY-SA 4.0)

Ceny biletów do Bratysławy

Ceny biletów na pociągi IC oraz EN do Bratysławy (z Warszawy, Krakowa oraz Katowic) zaczynają się już od 19 €. Liczba biletów w tej cenie jest oczywiście ograniczona i najlepiej dokonać zakupu z dużym wyprzedzeniem.

Dzięki ofercie Visit Słowacja, bilety na pociąg TLK Rozewie można kupić w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Przykładowo, bilet na trasę Gdynia – Żylina to koszt 27,60 €, z Poznania 24,10 €, a z Wrocławia 20,10 €.

W przypadku chęci zarezerwowania miejsca w kuszetce, ceny wynoszą odpowiednio:

  • 13,40 € (miejsce w przedziale 6-osobowym)
  • 20,00 € (miejsce w przedziale 4-osobowym)

Bilety na pociągi do Bratysławy należy kupić w kasie, sprzedającej bilety na pociągi międzynarodowe.

Tip: Planując podróż pociągiem TLK Rozewie przewoźnika PKP Intercity, warto rozważyć zakup biletu weekendowego, który kosztuje 81 zł. Z takim biletem można przejechać odcinek Gdynia – Skalite (stacja graniczna), a na odcinek Skalite – Żylina kupić bilet u konduktora. Koszt takiego biletu wyniesie około 4 €.

Zdjęcie w tle: Phil Richards (CC BY-SA 2.0)