Koleje niemieckie DB


Niemieckie koleje Deutsche Bahn są prawdziwym gigantem i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. DB jest drugą co do wielkości firmą przewozową na świecie i największym operatorem kolejowym w Europie.  Należące do spółki pociągi dowiozą nas prawie w każde miejsce w Niemczech i krajach sąsiednich.

W skład grupy Deutsche Bahn AG wchodzi kilku operatorów, których pociągi obsługują różnego typu trasy. Wśród nich znajdziemy między innymi:

DB Fernverkehr

Pociągi należące do tej grupy obsługują trasy długodystansowe w Niemczech i Europie. Wśród nich znajdziemy  składy InterCityExpress, InterCity (obsługujące teren naszego zachodniego sąsiada) i EuroCity (którymi dojedziemy do innych europejskich państw.

DB Regio

Składami DB Regio pojedziemy na krótkich i średnich dystansach w Niemczech. Warto wiedzieć, że w zależności od landu, który obsługuje pociągi tej grupy mają inne nazwy. Przykładem jest DB Regio Nord (obsługujący Hamburg, Szlezwig-Holsztein, Dolną Saksonię i Bremen) lub DB Regio Bayern (kursujący po Bawarii).

W  skład DB Regio wchodzą także pociągi grupy DB Stadtverkehr. Obsługują one składy S-Bahn, które wożą mieszkańców i turystów w Berlinie i Hamburgu.

Rodzaje pociągów Deutche Bahn

W zależności od ilości stacji, na których się zatrzymują i typu tras, po których kursują pociągi DB możemy podzielić na:

Fernverkehr/Fernzug

Czyli pociągi długodystansowe. Zaliczają się do nich składy:

InterCity Express (ICE) – które kursują między największymi miastami i regionami.

Sebastian Terfloth / CC-SA-3.0

InterCity (IC) – obsługujące trasy długodystansowe łączące ze sobą poszczególne regiony Niemiec.

EuroCity (EC) – czyli pociągi InterCity, które kursują między krajami europejskimi.

Nahverkehr

Czyli pociągi kursujące na trasach krótkich i średnich:

Interregio Express (IRE) – pociągi regionalne, którymi możemy podróżować między miastami w Badenii-Wirtembergii oraz na trasie Hamburg-Berlin.

Regional-Express (RE) – pociągi kursujące między regionami i miastami.

Regionalbahn (RB) – składy należące do RB zatrzymują się na wszystkich stacjach (poza tymi, gdzie kursują S-Bahny).

Qualle/ CC BY-SA 3.0

S-Bahn (S) – te pociągi kursują na zasadzie zbliżonej do London Overground. Szybkość i prędkość czynią z nich wygodny transport miejski.