Bilety kolei szwajcarskich

Pociągiem przez Szwajcarię

Wiadomo, że Szwajcaria do najtańszych krajów nie należy, ale na szczęście przepiękne widoki podczas podróży pociągami przez ten alpejski kraj z nawiązką wynagradzają poniesione koszty. Poza tym koleje szwajcarskie SBB-CFF-FFS  oferują specjalne passy i bilety, które czynią podróż o wiele bardziej opłacalną. Warto skorzystać z nich podczas naszego odkrywania tego niesamowitego kraju.

Swiss Travel Pass

Ten bilet dostępny jest tylko dla osób, które nie są obywatelami Szwajcarii. Dzięki niemu możemy korzystać z transportu miejskiego, pociągów, autobusów i łodzi na terenie Szwajcarii. Obejmuje on także jazdę pociągiem panoramicznym (w tym wypadku wymagana jest rezerwacja miejsc).

Mając Swiss Travel Pass zyskujemy nie tylko możliwość podróżowania w dobrej cenie. Ten bilet gwarantuje nam także bezpłatne wejście do ponad 500 muzeów, górskie wycieczki do Rigi, Schilthorn i Stanserhorn i 50% zniżki na pozostałe szczyty. To też świetna opcja dla rodzin. Dzieci w wieku od 6 do 16 lat mogą podróżować za darmo, jeśli przynajmniej jeden z towarzyszących im rodziców posiada Swiss Travel Pass i okaże Swiss Family Card. Dzieci poniżej 6 roku życia podróżują całkowicie bezpłatnie.
Więcej na temat Swiss Travel Pass.

Swiss Transfer Ticket

Warto wybrać tę opcję, jeżeli planujemy spędzić urlop w konkretnym miejscu w Szwajcarii. Swiss Transfer Ticket to najlepsza i najtańsza opcja dostania się z lotniska lub przygranicznej stacji kolejowej prosto do miejsca naszego wypoczynku. Dostępna jest tylko dla osób spoza Szwajcarii.

Bilet jest ważny przez miesiąc i umożliwia nam dwie podróże. Nie mogą być one dłuższe niż dzień i muszą prowadzić najkrótszą możliwą trasą. Dzieci do lat 6 podróżują za darmo, dzieci i młodzież od 6 do lat 16 nie płacą za przejazd pod warunkiem, że przynajmniej jeden z rodziców posiada bilet STS (Swiss Travel Ticket) i Swiss Family Card.

WAŻNE Biletów nie można kupić bezpośrednio w kasach kolei SBB.

Koszt: 247 CHF (1 klasa), 154 CHF (2 klasa)

Swiss Half Fare Card

To opcja dla tych turystów, którzy chcą zostać w Szwajcarii na dłuższe zwiedzanie. Swiss Half Fare Card jest ważna miesiąc od zakupu i upoważnia do 50% zniżki na pociągi, autobusy, łodzie, kolejki górskie oraz transport miejski.

Miesięczna karta to koszt 120 CHF.

1-day travelpass

Jeżeli lubimy intensywne, ale krótkie zwiedzanie, to jednodniowy travelpass jest czymś dla nas. By go kupić musimy być posiadaczami Swiss Half Fare Card. Umożliwia on nam podróż do dowolnego miejsca w Szwajcarii korzystając z publicznego transportu.

Koszt:  127 CHF (1 klasa), 75 CHF (2 klasa)

TGr_79/ CC BY-SA 2.0