Zielone pociągi FlixTrain na nowych trasach

23 maja FlixTrain uruchomił szybkie połączenia na kolejnej trasie – z Berlina do Kolonii, konkurując z Deutsche Bahn. Bilety już od 10 euro!

Niemiecka firma FlixMobility jest znana z popularnych zielonych autobusów, znanych jako FlixBus. Autobusy kursują na trasach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych w całej Europie.

Nieco ponad rok temu, 24 marca 2018 roku, na niemieckie szlaki kolejowe wyjechał pierwszy pociąg pod marką FlixMobility – FlixTrain.

FlixTrain jest pierwszym prywatnym przewoźnikiem kolejowym, któremu udaje się przełamać monopol Deutsche Bahn w zakresie dalekobieżnych przewozów kolejowych na wybranych trasach.

Jak feniks z popiołów

FlixTrain nie jest pierwszym prywatnym przewoźnikiem kolejowym. W 2017 roku na niemieckich torach pojawiły się pociągi Locomore, które były projektem finansowanym za pomocą crowdfundingu. Nie zagościły one jednak na długo i zaledwie rok później Locomore ogłosiło upadłość. Aktywa oraz tabor upadłej spółki przejęło jednak FlixMobility, które wraz z czeskim przewoźnikiem LeoExpress uruchomiło przewozy na trasie Berlin – Stuttgart oraz wspólnie z RDC Deutschland na trasie Hamburg – Kolonia – pod marką FlixTrain. Oprócz tego wspólnie z RDCD rozpoczęto także obsługę weekendowych, nocnych pociągów z Hamburga do Lörrach pod marką  BahnTouristikExpress.

FlixTrain oczekujący na odjazd ze stacji Berlin Lichtenberg // fot. Olaf Kosinsky (CC BY-SA 3.0-de)

Nowa trasa: Berlin – Kolonia

23 maja FlixTrain uruchomił szybkie połączenia na kolejnej trasi – z Berlina do Kolonii, z postojami w Wolfsburgu, Hanowerze, Bielefeld, Dortmundzie, Essen, Duisburgu i Dusseldorfie. Pociągi poruszają się z prędkością do 200 km/h, co daje czas przejazdu bardzo podobny do drogich pociągów ICE, uruchamianych przez DB. Warto wspomnieć, że ceny biletów na pociągi FlixTrain są kształtowane dynamicznie – im wcześniej, tym taniej. Najniższa cena, jaką możemy zapłacić, to zaledwie 10 Euro.

Do 6 czerwca na wspomnianej trasie kursuje jedna para pociągów na dobę, po tej dacie będą uruchamiane dwie pary.

Trasy, po których kursują zielone pociągi FlixTrain

Kiedy FlixTrain w Polsce?

W pierwszym roku działalności FlixTrain przewiózł niemal 750 tysięcy pasażerów, obecnie ta liczba wynosi już ponad milion. Chociaż w skali DB liczba ta nie jest imponująca, to FlixTrain zamierza nadal podbijać rynek kolejowy zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach. Krążą słuchy o chęci uruchomienia połączeń kolejowych FlixTrain w Szwecji, gdzie już teraz kursują FlixBusy. Firma nie zdradza jednak szczegółów swoich planów.

Nie wiadomo też na razie nic o ewentualnych uruchomieniu kursów przewoźnika na terenie Polski. Jeśli jednak LeoExpress znajdzie sobie stałe miejsce na polskich torach, a RegioJet zdecyduje się na wjazd do Polski, może także FlixTrain weźmie pod uwagę swojego wschodniego sąsiada.

Zdjęcie w tle: Olaf Kosinsky (CC BY-SA 3.0-de)