Do Londynu pod kanałem La Manche

W krajach Beneluksu, Francji oraz Wielkiej Brytanii rynek przewozów pasażerskich wygląda nieco inaczej, niż w Polsce. Istnieją tam na przykład przewoźnicy, którzy zajmują się wyłącznie obsługą międzynarodowych, szybkich połączeń. Takimi przedsiębiorstwami są firmy Eurostar oraz Thalys, o których więcej możesz przeczytać poniżej.

Eurostar

Eurostar to międzynarodowy przewoźnik kolei dużych prędkości, świadczący usługi na trasach z Londynu do na przykład Amsterdamu, Brukseli czy Paryża.

Pierwsze pociągi Eurostar wyruszyły w trasę już w roku 1994. Były to pociągi relacji London Waterloo – Paris-Nord oraz London Waterloo – Brussel-Zuid. W roku 2003 pociągi rozpoczęły kursowanie na pierwszym odcinku High Speed 1 – linii kolei dużej prędkości między Londynem, a Eurotunelem (przez Kent). Cztery lata później, w roku 2007, pociągi zostały przekierowane na gruntownie zmodernizowaną stację końcową London St Pancras (zamiast London Waterloo).

Udziałowcami przedsiębiorstwa Eurostar są: London and Continental Railways (40%) SNCF (koleje francuskie – 35%) SNCB (koleje belgijskie – 5%)

Trasy pociągów Eurostar

W ciągu dnia, na trasie Londyn – Paryż kursuje aż 15 par pociągów Eurostar (w piątki liczba ta wzrasta do 19). Oprócz tego, pasażerowie mogą skorzystać na przykład z połączeń Londyn – Bruksela (9/10 par) oraz Londyn – Amsterdam (2/3 pary). Istnieją także rzadziej kursujące pociągi (kilka kursów tygodniowo), dzięki którym można dojechać między innymi do Marsylii, Awinionu czy nawet Disneylandu.

Wszystkie pociągi kursują przez Eurotunel. Eurotunel to tunel, poprowadzony pod kanałem La Manche, łączący Calais i Folkestone. Ma około 50 kilometrów długości i pozwala pociągom na osiągnięcie prędkości do 160 km/h.

Tabor

Do niedawna cały park taborowy spółki Eurostar składał się z pociągów Eurostar e300, które są pochodną składów TGV. Pociągi te mogą poruszać się z prędkością 300 km/h na liniach kolei dużych prędkości oraz z prędkością 160 km/h na liniach konwencjonalnych oraz w Eurotunelu. Aby sprostać wymogom oraz przepisom w różnych krajach, składy posiadają dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. W skład pociągu e300 wchodzą dwa człony silnikowe oraz aż 18 wagonów pośrednich: 2 wagony gastronomiczne, 6 wagonów Standard Premier/Business Premier oraz 10 wagonów Standard Class.

Pociąg Eurostar e300 w nowym malowaniu // fot. Florian Pépellin (CC BY-SA 4.0)

W 2010 roku firma Eurostar ogłosiła zakup 10 nowych pociągów, które będą mogły poruszać się z prędkościami do 320 km/h. Składy Siemens Velaro e320 mają 16 wagonów i są w stanie przewieźć ponad 900 pasażerów. W roku 2014 zamówiono dodatkowe 7 składów. Obecnie pociągi kursują na trasach między innymi do Kolonii oraz Amsterdamu.

Eurostar e320 – 400 metrowy skład, używany od 2015 roku // fot. Rob Dammers (CC BY 2.0)

Thalys

Pod koniec lat 80. podjęto decyzję o budowie linii kolei dużych prędkości, które miałaby połączyć Paryż, Brukselę, Kolonię oraz Amsterdam. W roku 1993, koleje francuskie, belgijskie, holenderskie oraz niemieckie (wtedy Deutsche Bundesbahn, później Deutsche Bahn) podpisały umowę, dotyczącą przewozów na tych trasach.

Na mocy umowy utworzono przedsiębiorstwo Thalys, będące wspólną własnością SNCF oraz SNCB. 4 czerwca 1996 roku w trasę wyruszył pierwszy pociąg relacji Paryż – Bruksela – Amsterdam. W roku 2007 Deutsche Bahn zakupiły 10% akcji firmy Thalys, pozostawiając 62% w posiadaniu SNCF i 28% w posiadaniu SNCB. Całkiem niedawno, we wrześniu 2019, spółka Thalys ogłosiła chęć i gotowość do fuzji z przewoźnikiem Eurostar, jednak dopóki nie będzie znana opinia Komisji Europejskiej w tym temacie, połączenie nie będzie możliwe.

Trasy pociągów Thalys

Szybkie pociągi Thalys docierają do wielu największych miast zachodniej części Europy. Główne połączenia obejmują między innymi stacje w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Kolonii oraz Dortmundzie. Dzięki prędkości 300 km/h, z jaką poruszają się składy Thalys na swoich trasach, czasy przejazdu między destynacjami są bardzo atrakcyjne. Przykładowo, podróż z Paryża do Amsterdamu trwa zaledwie 3 godziny i 17 minut, a podróż z Brukseli do Kolonii – godzinę i 47 minut.

Tabor

Spółka Thalys używa tylko dwóch rodzajów pociągów. Są to pociągi typu TGV, budowane przez firmę Alstom we Francji.

Pociągi TGV PBA (Paryż, Bruksela, Amsterdam) były budowane w latach 1992-1996. Są przystosowane to pracy z trzema systemami zasilania i mogą osiągać prędkość 300 km/h. Składają się z 2 wagonów silnikowych (sterowniczych) oraz 8 wagonów pośrednich, w których mieści się około 350 pasażerów. Aby zachować komfort pasażerów przy jeździe z wysoką prędkością, składy są zabezpieczone hermetycznie.

Skład TGV PBA na trasie niedaleko Lille // fot. Rob Dammers (CC BY 2.0)

TGV PBKA (Paryż, Bruksela, Kolonia, Amsterdam) są jednostkami zaprojektowanymi na podstawie TGV Duplex, eksploatowanych przez koleje francuskie. Różnicą są oczywiście wagony z jednym pokładem (niepiętrowe). Dzięki dostosowaniu aparatury elektrycznej do napięcia 15 kV  16.7 Hz prądu przemiennego, pociągi TGV PBKA mogą jeździć na niemieckiej sieci kolejowej. Podobnie jak TGV PBA, składają się 10 członów i osiągają prędkość 300 km/h.

Pociąg TGV PBKA w drodze z Amsterdamu do Brukseli // fot. Florian Pépellin (CC BY SA 4.0)

Zdjęcie w tle: Nicky Boogaard (CC BY 2.0)

Jakub Kisieliński

Jestem miłośnikiem kolei, autorem tekstów oraz zdjęć dla KOLEO.