Pociągiem do Kopenhagi

Kopenhaga to stolica i jednocześnie największe miasto Danii. Miasto może pochwalić się tym, że więcej mieszkańców porusza się na co dzień rowerem, niż samochodem. Czy jedyna opcja dostania się tam to drogi, nieekologiczny samolot? Czy można tam dojechać szybko i tanio koleją? Odpowiedź poniżej!

Dojazd do Kopenhagi z Warszawy

Podróż ze stolicy Polski do stolicy Danii potrwa około 13 godzin. W trakcie podróży można odprężyć się w wygodnych fotelach w pociągach lub skorzystać z usług wagonów gastronomicznych. Będą konieczne dwie przesiadki, co – biorąc pod uwagę odległość – nie jest dużą liczbą.

Korzystną opcją jest wyjazd z Warszawy o godzinie 8:28 i dojazd do Kopenhagi już o 21:33. Plan takiej podróży przedstawia się następująco

  1. Warszawa Centralna – Berlin Hbf (8:28 – 14:16, EC 48 Odra)
  2. Berlin Hbf (tief) – Hamburg Hbf (14:38 – 16:21, ICE 800)
  3. Hamburg Hbf – Koebenhavn H (16:53 – 21:33, IC 396)

Wszystkie składy, które pojawiły się planie są wygodne i nowoczesne. Pociąg ICE 800 jest obsługiwany jednostkami ICE 1, które mimo swojego wieku, który wynosi około 25 lat, nadal są w doskonałym stanie i zapewniają wysoki komfort podróży.

Skład ICE 1 w Kolonii // fot. Rob Dammers (CC BY 2.0)

Dojazd do Kopenhagi z innych miast

Do Kopenhagi można dojechać z dwoma przesiadkami (także w Berlinie i Hamburgu) dzięki pociągowi NJ 457, który kursuje z Budapesztu oraz Wiednia do Berlina. Dalsze etapy podróży wyglądają tak samo, jak w przypadku podróży z Wrocławia.

Z pociągu NJ 457 mogą skorzystać mieszkańcy m.in. Wrocławia, Opola, Zielonej Góry czy Legnicy.

Mieszkańcy Trójmiasta, Bydgoszczy oraz Inowrocławia mają natomiast możliwość wybrania pociągu EC 58 Gedania i komfortowego dojazdu do stolicy Niemiec.

Ceny biletów na pociąg

Kupując bilet odpowiednio wcześniej, można skorzystać z licznych ofert promocyjnych. Na przykład bilet na pociąg relacji Warszawa – Berlin oraz Gdynia – Berlin można kupić już za 24,90 €, czyli około 110 złotych.

Podróż pociągiem ICE do Hamburga to z kolei koszt od 35,90 €. Nieco mniej kosztuje podróż pociągiem IC – 29,90 €.

Ciekawostka: połączenia InterCity z Hamburga do Kopenhagi obsługują duńskie spalinowe zespoły trakcyjne IC3, zwane także gumowymi nosami. To niewątpliwie duża atrakcja dla miłośników kolei.

Pociąg IC3 przewoźnika DSB w Kopenhadze // fot. Leif Jørgensen (CC BY-SA 4.0)

Zdjęcie w tle: Dietmar Rabich (CC BY-SA 4.0)

Jakub Kisieliński

Jestem miłośnikiem kolei, autorem tekstów oraz zdjęć dla KOLEO.