Koleje Austriackie

Jeżeli planujemy zwiedzanie Austrii pociągiem, to nie ma lepszego rozwiązania, niż podróż Austriackimi Kolejami Federalnymi ÖBB (Österreichische Bundesbahnen). Dzięki nim wygodnie i szybko zwiedzimy nie tylko ojczyznę Mozarta i walca, lecz także kraje ościenne.

Austriackie Koleje Federalne (niem. Österreichische Bundesbahnen lub ÖBB) są narodowym operatorem kolejowym Austrii i administratorem kolei w Liechtensteinie. Grupa ÖBB jest w całości własnością Republiki Austrii i jest podzielona na kilka odrębnych przedsiębiorstw, które zarządzają infrastrukturą i świadczą usługi w zakresie przewozów pasażerskich i towarowych.

Sieć kolejowa w Austrii jest na tyle rozwinięta i nowoczesna, że trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na podróżowanie po tym kraju. Tutaj poza komfortem i szybkością dostajemy w pakiecie przepiękne widoki i możliwość podziwiania zmieniających się lokalnych krajobrazów. Jednak składy ÖBB to nie tylko połączenia lokalne – bez trudu radzą sobie także na dalekich trasach.

Spis treści

Rodzaje pociągów ÖBB

Pociągi dalekobieżne i międzynarodowe

Railjet (RJ)

Szybkie i wygodnie pociągi Railjet przypadną do gustu tym, którzy nie lubią tracić czasu. Osiągające prędkość nawet 230 km/h składy dowiozą nas do Węgier, Czech, Niemiec, Szwajcarii, i Włoch.

Pechristener/ CC BY-SA 3.0

Nightjet

Te pociągi będą doskonałe dla tych, którzy nie chcą tracić dnia na podróż i wolą przespać większą część trasy. Pociągi dalekobieżne Nightjet kursują nocą i składają się z wagonów sypialnych, kuszetek i sliperetek. W ten sposób dojedziemy z Austrii między innymi do Niemiec, na Węgry i do Włoch.

Zdjęcie: Lukas3333/ CC BY-SA 4.0

EuroCity (EC)

EuroCity to doskonała opcja dla tych, którzy planują dalekobieżne podróże międzynarodowe. Często są one realizowane z przewoźnikami z innych europejskich krajów – m.in. Czech, Niemiec czy Polski. W naszym kraju pociągi EC kursują na trasie Wiedeń- Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna.

Andrzej O/ CC BY-SA 4.0

InterCity (IC)

Te znane także w Polsce pociągi, odznaczają się małą liczbą postojów na trasie i wygodą. Standard pociągów jest zbliżonego do tego znanego z EuroCity.

Intercity-Express (ICE)

To najwygodniejsza opcja na dostanie się z Austrii do Niemiec. Kursy realizowane są we współpracy z Deutshe Bahn. Obsługujące je pociągi osiągają prędkość dochodzącą nawet do 230 km/h.

calflier001/ CC BY-SA 2.0

Pociągi regionalne i S-Bahn

RegionalExpress (REx)

Dzięki tym pociągom możemy podróżować do dużych miast na niewielkie odległości. Znajdziemy w nich tylko drugą klasę. Mają więcej przystanków, niż InterCity i Railjet, jednak nie zatrzymują się na każdej stacji. W ramach REX kursują składy: Cityjet, CityShuttle oraz Talent.

Wiki05/ CC BY-SA 3.0

Regionalzug (R)

Pod tą długą nazwą kryją się po prostu pociągi regionalne, które zatrzymują się na wszystkich przystankach na danej trasie.

S-Bahn (S)

Ten typ pociągów spotkamy w największych miastach. Dotrzemy nimi także do pobliskich miejscowości. W Austrii pojedziemy nimi m.in. w Wiedniu, Tyrolu, Salzburgu i Styrii.

kaffeeeinstein/ CC BY-SA 2.0

City-Airport-Train (CAT)

To rozwiązanie idealne dla podróżujących samolotem. Te ekspresowe pociągi bez żadnych zbędnych postojów w 16 minut zawiozą nas z centrum Wiednia na lotnisku Wien Schwechat.

Herbert Ortner/ CC BY 2.5